WhatsApp Sözleşmesi

WhatsApp, yeni sözleşmesiyle sosyal medya gündemine oturdu. Facebook çatısı altına alınan WhatsApp ‘ın Avrupa Birliği’ nde yaşayanlar için ayrı, Avrupa Birliği dışında yaşayanlar için ayrı sözleşme çıkarması da konunun bir başka yönü. Ülkemizde milyonlarca kişinin kullandığı uygulama,Sekiz Şubat itibariyle onaylamayan insanların hesabını silecek.

Onay sözleşmesi ise internet kapalıyken bile ana ekrana düşebiliyor. (tecrübeyle sabittir.) Peki sözleşme içeriğinde neler var. Aslında ortada görünen hiçbir şey yok. Sözleşmede açık uçlu sözler kullanılmış ve sıradan bir insanın ne denmek istendiğini anlaması zor. Muhtemelen büyük çoğunluk yanlışlıkla veya zararsız olduğunu düşünerek kabul etti ve edecek.

Facebook şirketi tüm WhatsApp kullanıcılarının kişisel verilerini görebilecek ve kullanabilecek. Şirketin yaptığı açıklamada ise, Facebook kullanıcılarının önüne çıkan reklam vs için kullanılacak olduğu. Demek istedikleri kişiye özel reklam, tanıtım vs çıkarmak istedikleri.

Yalnız atladıkları bir şey var ki, her WhatsApp kullanan Facebook kullanmıyor. Peki ben kullanmadığım uygulama için neden kişisel bilgilerimi size vereyim? Kaldı ki Facebook bir sosyal platformken WhatsApp daha kişisel bir uygulamadır. Sesimiz, görüntümüz, mesajlarımız gibi birçok başkasının görmesinden okumasından rahatsız olacağımız şeyler var.

Peki ne yapmalıyız? Sözleşmeyi onaylarsak verilerimiz tabiri caizse ayak altına düşecek, onaylamazsak uygulamayı kullanamayacağız. Önceden olsa bir an bile düşünmez reddedip geçerdim fakat şu an düşünüyorum. Uzaktan eğitimin olduğu bu dönemde, sınıf grubu, öğretmenlerle iletişim gibi birçok şey WhatsApp çatısında gerçekleşiyor. Ben uygulamayı kullanmazsam bilgi erişiminden mahrum kalacağım. Eminim benim gibi çoğunuz bu durumda, ikilemde kalmıştır.

Son tarihe kadar bekleyeceğim bakalım neler olacak? Umarım Facebook gelen tepkileri dikkate alır da sözleşme şartını değiştirir.

 

Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm başkanı Ali Taha Koç, Dokuz Ocak’ta, Twitter hesabında bir açıklama yapmış. Açıklamada, yabancı menşeili uygulamaların güvenlik riski barındırdığını, bilgi ve verilerimizi Türkiye sistemli güvenlik sistemleriyle korumamız gerektiğini ve Facebook şirketinin Avrupa Birliği içinde ve dışında ayrımcı davranışı sergilediğini söylüyor.

Peki Başkanım, biz size şunu soralım. Uzaktan eğitimde EBA çöktüğü için canlı dersleri Zoom üzerinden yapmaya mecbur kalan öğretmenler ve öğrenciler de aynı güvenlik zafiyetinde yer alıyor mu?

Teknoloji ve iletişim konusunda bu seviyede olduğumuz sürece daha çok sözleşmeler imzalatırlar bize.